Arama :

Müzikli Oyunlar ve Çocukların Algıları

Çocukların psikolojik gelişiminde, algılar (duyular) çok önemli yer kaplar. Bu algılar içerisinde işitme ve görme ayrıcalıklı olarak ön plana çıkar. Ses, müzik, duygular ile en kolay etkileşime geçen ve ham, işlenmemiş olan duyguları, incelikli hale getirip ehlileştiren güçte bir araçtır.

Doğumdan önce bile bebeklerin sese ve müziğe yanıt verdikleri artık bilinen bir gerçektir. Müziğin mümkün olan en erken yaşta bebeklerin, çocukların hayatına girmesi, psikolojik gelişimleri açısından da fevkalade geliştirici etkide bulunur. Bunun için, çocuklara kolaylıkla ulaşan, anadillerinde, anlamını rahatça kavradıkları şekilde yazılmış, sahneye konmuş oyunlar gerekmektedir. Bu oyunların elbette ki eğlenceli hareketli olması uygun olacaktır. Ayrıca çocukların iç dünyalarında, kendi  duygularını fark etmelerine yarayacak, gerçek tecrübeler, edinmelerini sağlayan oyunlar, ömür boyu unutulmayacak oyunlar olarak hafızalarda yaşayacaktır.

Kim çocukluğunda gidip de eğlenerek bir şeyler öğrendiği, heyecanlandığı, şarkılarını keyifle mırıldandığı bir oyunu, tiyatroyu unutabilir ki?

Adres : Cemil Topuzlu Caddesi, Tavukçuoğlu Apt. No: 33/3, Çiftehavuzlar - Kadiköy/İstanbul - Tel: 0216 302 69 54